IQ energy

Програма IQ energy – це програма сприяння удосконаленням у сфері енергоефективності в житловому секторі України у відповідності до європейських стандартів енергоефективності. Програму було розроблено Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Проекти енергоефективності, яким надаватиметься підтримка, складатимуться з інвестицій у високопродуктивні енергоефективні технології, стосовно яких можна очікувати досягнення енергоефективності на рівні, щонайменше на 20% вище ніж у порівнянні з середньо ринковими показниками.

У наш час енергоефективність – це не тільки модний та сучасний термін, а на сам перед:

розумна інвестиція у майбутнє

економія на комунальних платежах

Проекти енергоефективності, яким надаватиметься підтримка, складатимуться з інвестицій у високопродуктивні енергоефективні технології, стосовно яких можна очікувати досягнення енергоефективності на рівні, щонайменше на 20% вище ніж у порівнянні з середньо ринковими показниками.


Каталог енергоефективного обладнання та матеріалів, які відповідають критеріям такого фінансування – http://www.iqenergy.org.ua/technologies. Каталог Постачальників – http://www.iqenergy.org.ua/suppliers. Технології та матеріали, які включені до Каталогу Технологій, відповідають високим стандартам, встановленим ЄБРР на основі доведеної методології, яка використовується в багатьох країнах.
В рамках цієї програми ЄБРР співпрацює з фінансовими установами в Україні які надають кредити на фінансування зазначених заходів у сфері енергоефективності. Більш детальну інформацію про умови кредитування можна прочитати на сайтах банків-партнерів ОТП Банк та Укрсиббанк. Подати заявку на кредит можна тут.
Крім фінансування, проект надає своїм учасникам консультаційні послуги з питань, що стосуються енергозберігаючого обладнання та технологій.
В залежності від кількості обраних заходів енергоефективності, інвестиції в прийнятні технології та матеріали можуть відповідати вимогам на заохочувальні платежі-компенсації (гранти) у розмірі 15% або 20% від суми інвестицій для фізичних осіб.
Програма підтримується механізмом заохочення за рахунок грантових коштів на загальну суму 15 мільйонів євро, наданих Східноєвропейським Партнерством в сфері енергоефективності та екології (“E5P”), та грантом технічної допомоги для реалізації програми, що надається у рівній частці від E5P та Шведським Агентством з Міжнародного Співробітництва та Розвитку (Sida). Індивідуальний позичальник може отримати кредит до 15 000 євро (у гривневому еквіваленті) для інвестування в енергоефективні проекти та компенсацію (грант) до 3 000 євро. Компенсація (грант) розраховується як відсоток меншої будь-якої суми кредиту або вартості заходів підвищення енергоефективності (включаючи монтажні роботи). Чим більше заходів впроваджено, тим більший грантовий відсоток — 15% у разі, коли інвестиція стосується лише однієї категорії продуктів і технологій з Каталогу Технологій, і 20% у разі впровадження заходів з більш ніж однієї категорії.


Існує чіткий стимул для позичальників упроваджувати комплексні енергоощадні й енергоефективні рішення та не обмежувати проекти тільки заходами з однієї категорії інвестицій.
Для того щоб мати право на отримання гранту від IQ energy, позичальник повинен відповідати всім нижченаведеним критеріям:
позичальник має доступ до житлового об’єкта (квартири чи приватного будинку) в Україні, де буде реалізований енергоефективний проект. Це може бути або готовий житловий об’єкт, або той, що будується;
позичальник отримує кредит від комерційного банку-учасника програми IQ energy. Кредит не повинен перевищувати еквівалент 15 000 євро на дату підписання кредитної угоди;
позичальник обирає з нашого «Каталогу технологій» матеріали й обладнання для проекту, генерує «Сертифікат прийнятності», закуповує матеріали та обладнання і встановлює їх на об’єкті;
позичальник документує проект і його завершення шляхом фотографування до та після інсталяції та збирання допоміжних документів – рахунків-фактур, актів приймання тощо;
позичальник реєструється в системі управління грантами програми IQ energy шляхом доступу через веб-інтерфейс https://www.iqenergy24.com/ureeff/ricі подає заявку в режимі онлайн на отримання гранту за програмою IQ energy з поданням електронних копій зібраних допоміжних документів. Ця процедура має бути здійснена протягом чотирьох місяців з дати підписання кредитної угоди;
позичальник продовжує кредитні відносини з банком, щонайменше, до дати подання заявки на отримання гранту.
Є умови, що не дають позичальнику права отримати грант у рамках програми IQ:
якщо позичальник вже подавав заявку на отримання фінансової підтримки чи отримував таку фінансову підтримку для того ж самого проекту за якоюсь іншою програмою фінансування, зокрема й за Державною програмою енергоефективності;
якщо позичальник упроваджував проект у такий спосіб, який не відповідає будівельним нормам і правилам;
якщо позичальник упроваджував проект з використанням матеріалів і технологій, не внесених до «Каталогу технологій»;
якщо позичальник невчасно подає заявку на отримання гранту та звертається до програми IQ energy після завершення чотиримісячного терміну від дати кредитної угоди;
якщо позичальник, котрого було відібрано для верифікації на місці, не надав доступу до приміщення команді з верифікації програми IQ energy.
Максимальна сума всіх грантів від усіх кредитів, на які має право фізична особа за програмою IQ energy, дорівнює 3000 євро. Цієї суми гранту можна досягти тільки у випадку дотримання таких умов:
позичальник бере максимально доступну суму кредиту в рамках програми IQ energy в гривнях, яка еквівалентна 15 000 євро, як один або кілька кредитів від будь-якого банку-учасника програми IQ energy;
позичальник використовує всю суму кредиту для впровадження проекту IQ energy;
позичальник використовує більш ніж одну категорію з «Каталогу технологій» для кожного реалізованого проекту.
Сума гранту розраховується командою програми IQ energy на основі інформації, наданої позичальником. Усі заявки на отримання гранту підлягають верифікації щодо здійснених інвестицій. Під час верифікації буде підтверджено використання обладнання та матеріалів з «Каталогу технологій», здійснення інвестицій, надання рахунків-фактур на обладнання/матеріали, а також рахунків-фактур і документів, які підтверджують монтаж обладнання та матеріалів. 10% заявок, відібраних випадковим чином, підлягають верифікації на місці, а решта 90% будуть перевірені в камеральний спосіб. Якщо ваш об’єкт було відібрано для перевірки на місці, то команда IQ energy зв’яжеться з вами для визначення дати та часу відвідання. Не забудьте, будь ласка, зробити фотографії «до встановлення» матеріалів і обладнання у своїх приміщеннях.
Рішення команди IQ energy щодо верифікації та розрахунок гранту є остаточними. Заявники мають право порушувати питання щодо процедури подання й розгляду заявки на отримання гранту, звернувшись до офісу програми IQ energy. Гранти виплачуються комерційними банками, в яких позичальник отримав кредит. Гранти виплачуються в євро. Гранти зараховуються на поточний або депозитний рахунок позичальника, відкритий у банку, що видав кредит. Виплата грантів здійснюється один раз на місяць.
Гранти в рамках програми IQ energy не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб згідно з нещодавніми змінами до Податкового кодексу України (статті 165.1.57 та 165.1.58).